Miniexpozícia bridlice bude najbližšie prístupná pre verejnosť v nedeľu 14.7.2024 o 15.00 hod.
Z organizačných dôvodov bude Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke dňa 30. 6. 2024 (nedeľa)
zatvorená.
V tomto termíne zastupujeme Spolok Permon Marianka a obec Marianku na 16. stretnutí banských miest a obcí Slovenska (Gelnica, 28. – 30. 6. 2024). Ďakujeme za pochopenie.
KTO SME
A AKÉ SÚ NAŠE CIELE
stanovy spolku - TU
dodatok č.1 - TU
výbor spolku
prijatie za člena Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, 6.september 2007
ocenenia členov spolku
STAŇ SA ČLENOM
NÁŠHO SPOLKU!

PLÁN ČINNOSTI NA ROK
2024
VÝROČNÁ SPRÁVA ZA ROK
2014 2015 2016 2017
2018 2019 2020 2021
2022 2023
OBECNÝ A SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
z histórie
recenzia
ocenenie z roku 2005
ocenenie z roku 2007
archív čísiel a príloh (48)
SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
vydané čísla (7)
ČASOPIS O BANÍCTVE
A BANSKO-HISTORICKOM DEDIČSTVE
čo a kedy sa písalo v tomto časopise o ťažbe a spracovaní marianskej bridlice od roku 2009. Všetky príspevky sú vo formáte PDF, môžete si ich stiahnuť alebo len prečítať.

PROPAGAČNÉ MATERIÁLY
"Veľká kniha o marianskej bridlici"
turistická známka No.666
turistická známka No.919
turistické nálepky
pečiatka bridlicovej štôlne
pohľadnice
plagáty, skladačky
prezentácie
ostatné
PRÍSPEVKY NAŠICH ČLENOV A PARTNEROV
informácie o prezentácií spolku a jeho aktivít v médiách (odkazy na tlačové správy a novinky publikované na iných serveroch a pod.).
VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ POZDRAVY 2022-2024 OD NAŠICH PARTNEROV, PRIATEĽOV, KAMARÁTOV A SYMPATIZANTOV
kliknite - TU.
KALENDÁR
 
< Jún 2024 >
 
 Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 

MÚZEA BRIDLICE
vo svete
(32)

aktualizácia k 28/5/2023

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na oficiálnu stránku múzea/expozície


SLOVENSKÁ REPUBLIKA


Miniexpozícia ťažby
a spracovania bridlice

Marianka
ČESKÁ REPUBLIKA


Muzeum břidlice
Budišov nad Budišovkou
Imaginárium břidlice
Rekreační středisko
Bílá Holubice, Moravice
Flascharův důl
Odry
Raabova štola
Vítkov, místní část Zálužné
NEMECKO


Deutsches Schiefermuseum
Steinach
Schiefermuseum Ludwigsstadt
Nemecko

Expozície múzea vo fotogalérii - kliknite TU.

Expozícia múzea je špecializovaná na výrobu bridlicových školských písacích tabuliek.
Schieferbau Nuttlar UG
Das Erlebnisbergwerk
Schiefergrube Christine
Der Nordenau Heilstollen
Schieferbergbau
- und Heimatmuseum

Besucherbergwerk Fell
Schiefergrube Assberg
Schieferschaubergwerk
Raumland

Deutsches
Schieferbergwerk

Besuchenbergwerk
Herrenberg

Urwelt-Museum Hauff
Holzmaden

Múzeá bridlice
v Nemecku, Luxembursku a Švajčiarsku - prospekt
WALES


National Slate Museum
SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO


Honister Slate Mine
FRANCÚZSKO

Musée de l'Ardoise
Renaze
La Mine Bleue
Gatelière
Musée de l'Ardoise
Trélazé
Maison de l’ardoise
Les Pans de Travassac
Donzenac
LUXEMBURSKO


Musée de l'Ardoise à Haut-Martelange
ŠVAJČIARSKO


Landesplattenberg
Engi
Schiefertafelfabrik
Elm
BELGICKO


Schieferstollen Recht
Au Coeur de l'Ardoise Bertrix
Ardois'Alle
PORTUGALSKO


Museu da Lousa
Museu das Trilobites
SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ


Slate Valley Museum
Rôzne - Fosílie (skameneliny) zo "šifrovej jamy" - »» úvodná stránka
Fosílie (skameneliny) zo "šifrovej jamy"

    Necitlivou likvidáciou „šifrovej jamy“ bola nenávratne zničená významná geologicko - paleontologická lokalita, ktorej sa venovalo zo strany odborníkov viac pozornosti, ako napr. všeobecne známemu chránenému nálezisku Sandberg. Miesto roky navštevovali exkurzie, školské výpravy, naši a zahraniční paleontológovia a geológovia a vôbec obdivovatelia prírody.
    V osemdesiatych rokoch XX. storočia iniciatívu na záchranu lokality vyvíjali najmä ochranárske organizácie z Bratislavy, ale ich snaha zostala u kompetentných bez odozvy. Rovnako tak, ako jej zaradenie do špecializovaných exkurzných trás v okolí Bratislavy (ekvivalent Barandienu pri Prahe) alebo návrh na vyhlásenie chránenej geologickej lokality. Lokalitu preslávili nálezy skamenelín, hlavne vymrelých druhohorných hlavonožcov − amonitov a belemnitov − morských živočíchov z obdobia liasu, staršej vekovej formácie geologického obdobia jury − teda asi spred 180 miliónov rokov! A našli sa veru v Marianke aj ako úlomky v bridlici, ale aj ako neporušené fosílie. Tieto ešte aj v súčasnosti sú ozdobou mnohých paleontologických expozícií európskych múzeí a inštitúcii, najviac ich je vo Viedni a Budapešti.





"Kolekcia" fosílií z Marianky v zbierkach Naturhistorische Museum, Wien (Prírodovedného múzea vo Viedni)

Zdroj: prezentácia "Fauna mariatálskych bridlíc" zo seminára "Marianska bridlica naprieč storočiami",3.-4.jún 2016,Marianka, Ján Schlögl, Katedra geológie a paleontológie, Prírodovedecká Fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave, Mlynská dolina, Ilkovičova 6, 842 15 Bratislava


Chcete vedieť niečo bližšie o fosíliách a aj o tých z Marianky, ktoré sa nachádzajú v depozite SNM-Prírodovedné múzeum v Bratislave? Prečítajte si príspevok, ktorý vyšiel v č.4/2018 časopisu MONTANREVUE:



Stiahnite alebo prezrite si príspevok - TU.


Mnoho odborných prác sa venovalo štúdiu skamenelín z Marianky. Najznámejšou z nich je „Die Fauna des Dachschiefers von Mariathal bei Presburg [Ungarn]." (v preklade: „Fauna strešnej bridlice z Mariathalu pri Presburgu [Uhorsko]") z roku 1899 od Dr. F. Schaffera:



Stiahnite alebo prezrite si uvedený dokument - TU.


    Čo je to fosília (skamenelina) a ako vlastne vzniká?
    Stručne povedané: fosília, alebo skamenelina je zostatok, odtlačok či stopa uhynutého živočícha uchovaná v sedimente.

    Amonity sú vymrelí draví morskí hlavonožci, o ktorých existencii dnes vieme len na základe skamenelín v sedimentárnych horninách. Ich mäkké telo chránila pevná schránka z uhličitanu vápenatého, majúca najčastejšie tvar v podobe plochej stočenej špirály. Po smrti živočícha sa mäkké tkanivá rozložili a schránka zapadla do usadenín na morskom dne. V priebehu dlhého času fosilizovala a v usadenime, z ktorej se postupne stala pevná sedimentárna hornina, sa nám zachovala do súčasnosti. Ochrana mäkkého tela ale nebola hlavnou funkciou schránky. Nakoľko bola vyplnená plynom, mohol sa hlavonožec s jej pomocou vznášať vo vode a plávať. Amonit pripomína v súčasnosti lodienka (iné názvy: lodička, nautilus, staršie lodenka; lat. Nautilus)- obr. vľavo.





   3D FOTOGRAFIA AMONITU! Pre prehliadnutie Vám budú stačiť papierové 3D okuliare na ktorých je ľavé sklo červenej farby a pravé modro-zelenej farby. Zdroj: www.largeimages.bgs.ac.uk




   Takto "mohol vyzerať" amonit - ktorého fosílie, boli nájdené aj v marianskych bridliciach - samozrejme v menšom rozmere. Fotografia je z najväčšej výstavy minerálov v Európe "Munich show 2015".
    Autor fotografie: Martin Števko

   

A belemniti - obr. hore? Je to skupina hlavonožcov s desiatimi ramenami pripomínajúca dnešnú sépiu - obr. vľavo. Z týchto teplomilných, voľne plávajúcich, dravých živočíchov sa väčšinou nachádza masívna, pretiahla kuželovitá časť vnútornej vápnitej kostry – tzv. rostrum. V hojnom množstve sa s belemnitmi stretávame v období jury. Na konci kriedy značná časť vymiera a prežíva len niekoľko rodov, ktoré celkom miznú behom starších treťohôr.



    Prvým článkom, ktorý sa nám podarilo získať a v ktorom autor píše o fosíliach z Marianky, je príspevok Juraja Boublíka "GEOLOGICKÁ PALEONTOLOGICKÁ LOKALITA POKRÝVAČSKÝCH BRIDLÍC V MARIANKE" z roku 1981, v ktorom autor o.i. uvádza, že: "Lokalita je preslávená svojimi skamenelinami, hlavne faunou hlavonožcov a belemnitov. Z veľkého množstva fosílií z tejto lokality treba uviesť aspoň niekoľko význačných najcharakteristickejších foriem. Sú to napr. amonity: Harpoceras bitrons (BRUG), Harpoceras boreale Seelbach, Harpoceras metallarium [DUM], Dactylioceras commune [SOW], Lytoceras sp.l belemnity: Belemnites tripartitus Schloth, Belemnites acvarlus Schloth a iné".


  Juraj Boublík vo svojom vyššie uvedenom príspevku píše, že: "Niekoľko exemplárov je aj v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave". Táto informácia bola pre nás impulzom pri pátraní po fosíliach v zbierkach Slovenského národného múzea v Bratislave. V expozíciách prístupných verejnosti, mariansku bridlicu ani fosílie nenájdete.
  Nám sa však podarilo výpožičkou pre odborný seminár konaný 3.-4. júna 2009 získať na ukážku 3 ks fosílii amonitov z depozitára SNM! Jednalo sa pravdepodobne o prvé verejné vystavenie exponátov, ktoré majú viac ako 180 miliónov rokov! Popiskou fotografií sú originálne štítky.













  Dávame do pozornosti všetkým "novodobým" hľadačom fosílií v Marianke - na mieste bývalej šifrovej jamy a jej okolia určite v súčasnosti žiadne fosílie nenájdete - tieto sa nachádzali v najspodnejších vrstvách ložiska bridlice, ktoré nie sú dostupné a tak Vaša súčasná povrchová "banícka" činnosť je len devastáciou posledných zostatkov bridlicového ložiska v Marianke. Ďakujeme za pochopenie!

  Fotografia rámu s posterom pred vstupným portálom do bridlicovej štôlne (miniexpozície bridlice),
detail posteru a tri fotografie fosílií. Tieto fosílie sa nachádzajú v expozícii Naturhistorisches Museum Wien (Prírodnohistorického múzea vo Viedni).













Copyright 2011 © Jozef Kráľ All rights reserved.
Louis Vuitton Bazar, Tenisky Louis Vuitton, Louis Vuitton Internetový Obchod Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Kanye West, Longchamp Bratislava, Longchamp Le Pliage Wallet, Peňaženka Louis Vuitton Panska, Louis Vuitton Taška Cez Plece, Michael Kors Kabelky Sk, Louis Vuitton Okuliare Panske Original, Longchamp Sale, Tenisky Louis Vuitton Shop, Taška Louis Vuitton, Vuitton Kabelky Original, Michael Kors Kabelky Heureka, Longchamps Kabelky, Louis Vuitton Wikipedia Sk, Longchamp Praha, Louis Vuitton Topanky.Sk, Kabelka Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Lacne, Tenisky Louis Vuitton Cervene, Louis Vuitton Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Damske, Lv Kabelky Predaj, Louis Vuitton Taska Na Psa, Michael Kors Penazenky Cena, Louis Vuitton Taška Cena, Lv Kabelky Original, Louis Vuitton Okuliare Shop, Michael Kors Parndorf, Michael Kors Kabelky Fake, Louis Vuitton Shop, Kabelka Vuitton Mimibazar, Lv Kabelky Cez Plece, Longchamp Le Pliage Online, Louis Vuitton Kabelka Sunrise, Michael Kors Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Lacne, Okuliare Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Na Predaj, Tenisky Louis Vuitton E Shop, Louis Vuitton Taska Ara, Kabelka Louis Vuitton Inzercia, Michael Kors Kabelky Predaj, Louis Vuitton Bazar, Vuitton Online Shop, Michael Kors Bratislava, Longchamp Kabelky Le Pliage, Louis Vuitton Neverfull Price, Lv Kabelky Najlacnejsie, Louis Vuitton Penazenky, Michael Kors Penazenky Bazar, Louis Vuitton Kabelky Fake, Michael Kors Kabelky Eshop, Kabelky Louis Vuitton Kupit, Peňaženka Louis Vuitton Mimibazar, Okuliare Louis Vuitton Replica, Longchamp Kabelky, Longchamp Sk, Louis Vuitton Obchod Slovensko, Michael Kors Kabelka Heureka, Louis Vuitton Predajne Slovensko, Louis Vuitton Eshop, Louis Vuitton Kabelka Original, Louis Vuitton Pásky, Okuliare Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Neverfull Azure, Lv Okuliare, Louis Vuitton Pásek Cena, Louis Vuitton Kabelka Fake, Louis Vuitton Kabelka Damier, Kabelka Louis Vuitton Alma, Louis Vuitton Tasky, Michael Kors Kabelka Sk, Longchamp Le Pliage Buy Online, Vuitton Kabelka, Louis Vuitton Kabelky Original Cena, Michael Kors Kabelka Mimibazar, Longchamp Paris, Louis Vuitton Shop Slovakia, Kabelky Longchamp Beltissimo, Louis Vuitton Topanky, Louis Vuitton Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Panske Na Predaj, Michael Kors Kabelky Parndorf, Luis Vuitton.Sk, Louis Vuitton Obchod Sk, Louis Vuitton Neverfull, Kabelka Louis Vuitton Original, Tenisky Louis Vuitton 2011, Michael Kors Kabelka Hamilton, Louis Vuitton Kabelka Lacno, Louis Vuitton Slnecne Okuliare, Louis Vuitton Online Shop Slovakia, Louis Vuitton Kabelka Cez Plece, Longchamp Kabelky Cena, Lv Kataster, Kabelky Louis Vuitton Lacne, Michael Kors Kabelka Original, Longchamp Bag, Louis Vuitton Tenisky, Longchamp Kabelky Eshop, Louis Vuitton Taska Panska, Louis Vuitton Sk Shop, Lv Shop, Okuliare Louis Vuitton Panske, Longchamp Sac Pliage, Louis Vuitton Slovensko, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Millionaire, Kabelka Louis Vuitton Ženské Kabelky, Kabelka Louis Vuitton, Kabelka Louis Vuitton Predaj, Michael Kors Kabelka Lacno, Penazenky Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Okuliare Fake, Tenisky Louis Vuitton Rytmus, Kabelka Louis Vuitton Multicolor, Louis Vuitton Okuliare, Kabelka Louis Vuitton Original Cena, Lv Kabelky Lacno, Louis Vuitton Okuliare Lacno, Louis Vuitton Kabelka Alma, Kabelky Louis Vuitton Ceny, Kabelka Louis Vuitton Sunrise, Louis Vuitton Kabelka Ruzova, Vuitton Bags, Kabelky Louis Vuitton E-shop, Louis Vuitton Okuliare Rytmus, Peňaženky Louis Vuitton Mimibazar, Louis Vuitton Okuliare Eshop, Vuitton Kabelka Cena, Lv Kabelky Lacno Na Predaj, Vuitton Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Online Shop, Longchamp Le Pliage, Longchamp Online Shop, Longchamp Le Pliage Online Shop, Kabelky Louis Vuitton, Penazenky Louis Vuitton, Louis Vuitton Taška Cez Rameno, Louis Vuitton Shop Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Sk, Michael Kors Penazenky, Michael Kors Kabelka Predam, Michael Kors Kabelky Bratislava, Louis Vuitton Kabelky Bazar, Michael Kors Peňaženka, Michael Kors Handbags, Okuliare Louis Vuitton, Longchamp Le Pliage Eshop, Michael Kors Sk, Kabelka Louis Vuitton-cena, Louis Vuitton Tenisky Sk, Kabelka Louis Vuitton Alma Vernis, Louis Vuitton Topanky Damske, Kabelky Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Cena, Kabelka Louis Vuitton Mimibazar, Longchamp Kabelky Prodej, Kabelky Louis Vuitton Na Predaj, Michael Kors Outlet, Louis Vuitton Shop Sk, Michael Kors Kabelky, Kabelky Louis Vuitton Bazar, Louis Vuitton Bazos.Sk, Michael Kors Kabelky Bazar, Longchamp Kabelka Cena, Louis Vuitton Okuliare Original, Louis Vuitton Kabelka, Michael Kors Kabelka Cena, Louis Vuitton Taška Pánská, Longchamp Makeup Bag, Michael Kors Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Damske Cena, Louis Vuitton Topanky Original, Longchamp Slovakia, Louis Vuitton Taška Na Notebook, Tenisky Louis Vuitton Damske, Tenisky Louis Vuitton Cena, Michael Kors Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Evidence, Louis Vuitton Okuliare Damske, Kabelka Louis Vuitton Neverfull, Kabelky Louis Vuitton Original, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Fake, Longchamp Le Pliage Cena, Louis Vuitton Kabelka Na Predaj, Louis Vuitton Kabelky, Michael Kors Kabelky Slovensko, Okuliare Louis Vuitton Unisex, Louis Vuitton Kabelky Mimibazar, Michael Kors Bags Sale, Louis Vuitton Kabelky Fejky, Louis Vuitton Shoes, Louis Vuitton Shop Outlet, Longchamp Bags Online, Louis Vuitton Topanky Bazar, Kabelka Louis Vuitton Sunrise Foxtail, Kabelky Louis Vuitton Za Velkoobchodne Ceny, Michael Kors Slovensko, Louis Vuitton Online Shop Slovensko, Louis Vuitton Praha, Peňaženka Louis Vuitton Original, Lv Penazenky, Kabelka Louis Vuitton Cez Plece, Michael Kors Kabelka, Louis Vuitton Fake Sk, Vuitton Kabelky, Longchamp Le Pliage Medium, Louis Vuitton Neverfull Cena, Longchamp Kabelky Bratislava, Longchamp Le Pliage Travel Bag, Longchamp Le Pliage Price, Louis Vuitton Topanky Ceny, Louis Vuitton Kabelky Original, Louis Vuitton Kabelka S Chvostom, Louis Vuitton Topanky Panske, Michael Kors Bazar, Longchamp Bags, Louis Vuitton Neverfull Monogram, Louis Vuitton Kabelky Eshop, Longchamp Wien, Louis Vuitton Pásek, Lv Kabelky, Longchamp Kabelky Praha, Michael Kors Bags