Miniexpozícia bridlice bude najbližšie prístupná verejnosti v nedeľu 28.7.2024 od 15.00 hod.
KTO SME
A AKÉ SÚ NAŠE CIELE
stanovy spolku - TU
dodatok č.1 - TU
výbor spolku
prijatie za člena Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, 6.september 2007
ocenenia členov spolku
STAŇ SA ČLENOM
NÁŠHO SPOLKU!

PLÁN ČINNOSTI NA ROK
2024
VÝROČNÁ SPRÁVA ZA ROK
2014 2015 2016 2017
2018 2019 2020 2021
2022 2023
OBECNÝ A SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
z histórie
recenzia
ocenenie z roku 2005
ocenenie z roku 2007
archív čísiel a príloh (48)
SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
vydané čísla (7)
ČASOPIS O BANÍCTVE
A BANSKO-HISTORICKOM DEDIČSTVE
čo a kedy sa písalo v tomto časopise o ťažbe a spracovaní marianskej bridlice od roku 2009. Všetky príspevky sú vo formáte PDF, môžete si ich stiahnuť alebo len prečítať.

PROPAGAČNÉ MATERIÁLY
"Veľká kniha o marianskej bridlici"
turistická známka No.666
turistická známka No.919
turistické nálepky
pečiatka bridlicovej štôlne
pohľadnice
plagáty, skladačky
prezentácie
ostatné
PRÍSPEVKY NAŠICH ČLENOV A PARTNEROV
informácie o prezentácií spolku a jeho aktivít v médiách (odkazy na tlačové správy a novinky publikované na iných serveroch a pod.).
VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ POZDRAVY 2022-2024 OD NAŠICH PARTNEROV, PRIATEĽOV, KAMARÁTOV A SYMPATIZANTOV
kliknite - TU.
KALENDÁR
 
< Júl 2024 >
 
 Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
ROZHLASOVÁ HRA "PENIAZE"
- kliknite na obr.
FOTO NA 29.TÝŽDEŇ pre zväčšenie
kliknite na obr.
ŠTIEPANIE BRIDLICE
videá - kliknite na obr.
OREZÁVANIE BRIDLICE
video - kliknite na obr.
OSEKÁVANIE BRIDLICE
video - kliknite na obr.
STRIHANIE BRIDLICE
video - kliknite na obr.
PREZENTAČNÉ VIDEÁ
španielskej firmy
CUPA PIZARRAS - svetového lídra prírodnej bridlice
- kliknite na obr.
POZVÁNKY


4. december
sviatok sv. Barbory, patrónky baníkov.

Socha sv. Barbory v nike Kaplnky sv. Studne
v Marianskom údolí.

DOKUMENTÁRNY FILM
niekoľko screenov z filmu
- kliknite na obr.
POŠTOVÁ ZNÁMKA
z roku 2016
s kladivom a lavičkou na osekávanie bridlice.
Súkromná zbierka:
Jozef Kráľ
REKLAMNÉ ZNÁMKY
pokrývanie strechy bridlicou.
Súkromná zbierka:
Jozef Kráľ
Aktuálne číslo MONTANREVUE 2/2024 v tlači!
kliknite na obr.

SPOLUPRACUJEME
ĎAKOVNÉ LISTY
OD MONS. FRANTIŠKA RÁBEKA,
VOJENSKÉHO ORDINÁRA OS A OZ SR
Bridlica vo svetových jazykoch. Slate Valley Museum, USA - kliknite na obr.
Prvá poštová známka z Marianky !

Naše TOP akcie - Noc múzeí a galérií 2015-2023 - »» úvodná stránka

Noc múzeí a galérií 13.5.2023
   Noc múzeí a galérií 14.5.2022
   Noc múzeí a galérií 14.11.2021 on-line cez ZOOM
   Noc múzeí a galérií 2020 bola celostátne ZRUŠENÁ.
   Noc múzeí a galérií 18.5.2019
   Noc múzeí a galérií 19.5.2018
   Noc múzeí a galérií 22.5.2016
   Noc múzeí a galérií 15.5.2015
   Miesto: Bridlicová štôlňa v Marianskom údolí pri III. marianskej kaplnke
Noc múzeí a galérií 2015
   Bridlicová štôlňa v Marianskom údolí, 16. máj 2015

    Náš spolok bol prvýkrát organizátorom podujatia "Noc múzeí a galérií". Počet návštevníkov predčil všetky naše očakávania. Za najväčšiu atrakciu podujatia sme tipovali luminiscenciu minerálov. A nemýlili sme sa!

    Tak v stručnosti by sa dalo charakterizovať uvedené podujatie, ktoré sme organizovali s našimi priateľmi zo Spolku pre montánny výskum v spolupráci s našimi sympatizantmi. Nižšie uvedené podrobné textové vyhodnotenie podujatia vychádza z hodnotenia, ktoré spracoval Mgr. Peter Ondrus, Spolok pre montánny výskum.

    Viac ako 180 návštevníkov prišlo v sobotnú noc 16. mája 2015 na prehliadku jedinej miniexpozície bridlice na Slovensku v Marianskom údolí starobylého pútnického miesta Marianky, ktorá ako jedinečný historicko-montánny priestor sa zapojila do celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií 2015.

    Prednedávnom vybudovaná expozícia bridlice ponúka návštevníkom možnosť dozvedieť sa bližšie informácie o tomto mieste v Marianke, kde sa v minulosti ťažila čierna bridlica.

    Podujatie pred vstupným portálom otvoril predseda spolku, doc. Sand a odovzdal slovo členovi spolku, p. Jozefovi Kráľovi, ktorý oficiálne privítal všetkých účastníkov, predstavil organizátorov a jednotlivé stanovištia pripravené k prehliadke.

Pred oficiálnym otvorením podujatia
Foto: Peter Ondrus


Účastníci oficiálneho otvorenia podujatia
Foto: Elena Bachledová


    Najprv boli návštevníci oboznámení s projektom Sandbersko-pajštúnskeho geoparku, ktorého jedným zastavením je práve Marianka, ako významná geologická lokalita nielen v regionálnom ale aj v celoslovenskom rozmere. Pútavý komplexný výklad o geologických zaujímavostiach regiónu od Devína až po Borinský kras podal hlavný riešiteľ čerstvo sprístupneného Sandbersko-pajštúnskeho geoparku RNDr. Ján Madarás, PhD. z Geologického ústavu SAV. Na informačnej tabuli venovanej výskytu a spracovaniu čiernych mariánskych pokrývačských bridlíc sa návštevníci dozvedeli viac o bohatej histórii a pamiatkach, ktoré sú spojené s ťažbou bridlíc. Informačná tabuľa je osadená niekoľko metrov od najvýznamnejšej v súčasnosti zachovanej pamiatky na ťažbu – Bridlicovej štôlne.

RNDr. Ján Madarás, PhD. z Geologického ústavu SAV pri výklade
Foto: Elena Bachledová


    Až do 22.00 hodiny si bolo možné pred Bridlicovou štôlňou pozrieť ukážku baníckych lámp používaných v minulosti na osvetľovanie v baniach. Názorne sa dalo oboznámiť s tým, ako funguje karbidová lampa, benzínová bezpečnostná lampa používaná v uhoľných baniach alebo staršie typy kahancov na olej. O Marianke ako baníckej lokalite je možné sa dočítať v knihách s montanistickou tematikou: Podzemie Malých Karpát alebo Svet ukrytý v podzemí. Odborný výklad pre záujemcov vykonával predseda spolku, doc. Ján Sand a Mgr. Peter Ondrus.Banské svietidlá a publikácie
Foto: Elena Bachledová


    Počas celého podujatia sa pred portálom tvoril rad záujemcov na prehliadku miniexpozície bridlice a ukážku luminiscencie minerálov.Desiatky záujemcov pre vstup do miniexpozície
Foto: Ivan Paška
Aktuálna situácia pred portálom okolo 21.30 hod.
Foto: Elena Bachledová


    Následne si bolo možné pozrieť novovybudovanú expozíciu nachádzajúcu sa v historickom objekte – pivnici, priamo nad chodbami Bridlicovej štôlne. Slávna ťažba a spracovanie bridlice najmä na školské písacie tabuľky bola prezentovaná na reprodukovaných historických pohľadniciach zachytávajúcich podmienky ťažby a spracovania čiernych bridlíc. V druhej polovici 19. storočia pri jej ťažbe a vyrábaní predmetov z bridlice pracovalo až 200 ľudí a denne sa vyrobilo približne 8000 kusov písacích tabuliek. V miniexpozícii sú vystavené neopracované veľké dosky bridlice, písacie tabuľky a vzorky bridlice z Marianky a z iných krajín Európy. Na jednom plagáte je opísaný postup výstavby symbolického portálu Bridlicovej štôlne pred vstupom do pivnice, ktorá je zároveň prístupovým miestom do podzemných priestorov bridlicovej bane. Baňa je v súčasnosti zatopená vodou a návštevníci si mali možnosť pozrieť nasvietenú zatopenú šachtu vedúcu k podzemným chodbám a komorám bane.
    Podrobný výklad pre každú skupinu návštevníkov histórie ťažby a spracovania bridlice a v kontexte jej použitia v súčasnosti zabezpečoval p. Jozef Kráľ. Návštevníci si živo zaujímali o vystavené exponáty.

Odborný výklad o histórii ťažby a spracovania bridlice v Marianke zabezpečoval p. Jozef Kráľ
Foto: Ivan Paška


    Tma na Noc múzeí a galérií je ideálnou príležitosťou na prezentáciu takej mineralogickej zaujímavosti ako je luminiscencia minerálov. Za úplnej tmy možno u niektorých minerálov pozorovať vlastnosť vyžarovať svetlo (svetielkovať rôznymi farbami) po ich osvetlení krátkovlnným alebo dlhovlnným ultrafialovým žiarením. Veľmi výraznými červenými, oranžovými, žltými alebo modrými farbami svieti pod UV lampou kalcit, scheelit, fluorit a niektoré ďalšie minerály. Praktickú ukážku nádherných farieb luminiscencie minerálov spolu s odborným výkladom zabezpečil RNDr. Milan Gargulák, CSc. zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave.Ukážka luminiscencie minerálov
Foto: Ivan Paška


Luminiscenčné minerály
Spodný rad zľava: kalcit, willemit (Franklin, USA), sfalerit (Stříbro, ČR), kalcit (Stupava, SR), witherit (Kvajse, Gruzínsko)
Horný rad zľava: kalcit (Gruzínsko, scheelit (Gemerská Poloma, SR), kalcit, fluorit (Maroko), kalcit (Kvajse, Gruzínsko)
Foto: Ján Madarás


Spoločná fotografia organizátorov podujatia a sympatizantov
Foto: Ján Madarás


    Veríme, že návštevníci počas prehliadky prežili príjemne chvíle v expozícii venovanej prezentácii banícko-geologickej histórie marianskych bridlíc v súčasnom pútnickom mieste Marianky a tešíme sa na budúci ročník Noci múzeí a galérií na Slovensku, kedy sa plánuje premietať fotografie z neprístupných podzemných priestorov bridlicovej bane v Marianke a baní v pohorí Malých Karpát.

    Dovidenia!.

Copyright 2011 © Jozef Kráľ All rights reserved.
Louis Vuitton Bazar, Tenisky Louis Vuitton, Louis Vuitton Internetový Obchod Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Kanye West, Longchamp Bratislava, Longchamp Le Pliage Wallet, Peňaženka Louis Vuitton Panska, Louis Vuitton Taška Cez Plece, Michael Kors Kabelky Sk, Louis Vuitton Okuliare Panske Original, Longchamp Sale, Tenisky Louis Vuitton Shop, Taška Louis Vuitton, Vuitton Kabelky Original, Michael Kors Kabelky Heureka, Longchamps Kabelky, Louis Vuitton Wikipedia Sk, Longchamp Praha, Louis Vuitton Topanky.Sk, Kabelka Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Lacne, Tenisky Louis Vuitton Cervene, Louis Vuitton Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Damske, Lv Kabelky Predaj, Louis Vuitton Taska Na Psa, Michael Kors Penazenky Cena, Louis Vuitton Taška Cena, Lv Kabelky Original, Louis Vuitton Okuliare Shop, Michael Kors Parndorf, Michael Kors Kabelky Fake, Louis Vuitton Shop, Kabelka Vuitton Mimibazar, Lv Kabelky Cez Plece, Longchamp Le Pliage Online, Louis Vuitton Kabelka Sunrise, Michael Kors Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Lacne, Okuliare Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Na Predaj, Tenisky Louis Vuitton E Shop, Louis Vuitton Taska Ara, Kabelka Louis Vuitton Inzercia, Michael Kors Kabelky Predaj, Louis Vuitton Bazar, Vuitton Online Shop, Michael Kors Bratislava, Longchamp Kabelky Le Pliage, Louis Vuitton Neverfull Price, Lv Kabelky Najlacnejsie, Louis Vuitton Penazenky, Michael Kors Penazenky Bazar, Louis Vuitton Kabelky Fake, Michael Kors Kabelky Eshop, Kabelky Louis Vuitton Kupit, Peňaženka Louis Vuitton Mimibazar, Okuliare Louis Vuitton Replica, Longchamp Kabelky, Longchamp Sk, Louis Vuitton Obchod Slovensko, Michael Kors Kabelka Heureka, Louis Vuitton Predajne Slovensko, Louis Vuitton Eshop, Louis Vuitton Kabelka Original, Louis Vuitton Pásky, Okuliare Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Neverfull Azure, Lv Okuliare, Louis Vuitton Pásek Cena, Louis Vuitton Kabelka Fake, Louis Vuitton Kabelka Damier, Kabelka Louis Vuitton Alma, Louis Vuitton Tasky, Michael Kors Kabelka Sk, Longchamp Le Pliage Buy Online, Vuitton Kabelka, Louis Vuitton Kabelky Original Cena, Michael Kors Kabelka Mimibazar, Longchamp Paris, Louis Vuitton Shop Slovakia, Kabelky Longchamp Beltissimo, Louis Vuitton Topanky, Louis Vuitton Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Panske Na Predaj, Michael Kors Kabelky Parndorf, Luis Vuitton.Sk, Louis Vuitton Obchod Sk, Louis Vuitton Neverfull, Kabelka Louis Vuitton Original, Tenisky Louis Vuitton 2011, Michael Kors Kabelka Hamilton, Louis Vuitton Kabelka Lacno, Louis Vuitton Slnecne Okuliare, Louis Vuitton Online Shop Slovakia, Louis Vuitton Kabelka Cez Plece, Longchamp Kabelky Cena, Lv Kataster, Kabelky Louis Vuitton Lacne, Michael Kors Kabelka Original, Longchamp Bag, Louis Vuitton Tenisky, Longchamp Kabelky Eshop, Louis Vuitton Taska Panska, Louis Vuitton Sk Shop, Lv Shop, Okuliare Louis Vuitton Panske, Longchamp Sac Pliage, Louis Vuitton Slovensko, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Millionaire, Kabelka Louis Vuitton Ženské Kabelky, Kabelka Louis Vuitton, Kabelka Louis Vuitton Predaj, Michael Kors Kabelka Lacno, Penazenky Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Okuliare Fake, Tenisky Louis Vuitton Rytmus, Kabelka Louis Vuitton Multicolor, Louis Vuitton Okuliare, Kabelka Louis Vuitton Original Cena, Lv Kabelky Lacno, Louis Vuitton Okuliare Lacno, Louis Vuitton Kabelka Alma, Kabelky Louis Vuitton Ceny, Kabelka Louis Vuitton Sunrise, Louis Vuitton Kabelka Ruzova, Vuitton Bags, Kabelky Louis Vuitton E-shop, Louis Vuitton Okuliare Rytmus, Peňaženky Louis Vuitton Mimibazar, Louis Vuitton Okuliare Eshop, Vuitton Kabelka Cena, Lv Kabelky Lacno Na Predaj, Vuitton Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Online Shop, Longchamp Le Pliage, Longchamp Online Shop, Longchamp Le Pliage Online Shop, Kabelky Louis Vuitton, Penazenky Louis Vuitton, Louis Vuitton Taška Cez Rameno, Louis Vuitton Shop Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Sk, Michael Kors Penazenky, Michael Kors Kabelka Predam, Michael Kors Kabelky Bratislava, Louis Vuitton Kabelky Bazar, Michael Kors Peňaženka, Michael Kors Handbags, Okuliare Louis Vuitton, Longchamp Le Pliage Eshop, Michael Kors Sk, Kabelka Louis Vuitton-cena, Louis Vuitton Tenisky Sk, Kabelka Louis Vuitton Alma Vernis, Louis Vuitton Topanky Damske, Kabelky Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Cena, Kabelka Louis Vuitton Mimibazar, Longchamp Kabelky Prodej, Kabelky Louis Vuitton Na Predaj, Michael Kors Outlet, Louis Vuitton Shop Sk, Michael Kors Kabelky, Kabelky Louis Vuitton Bazar, Louis Vuitton Bazos.Sk, Michael Kors Kabelky Bazar, Longchamp Kabelka Cena, Louis Vuitton Okuliare Original, Louis Vuitton Kabelka, Michael Kors Kabelka Cena, Louis Vuitton Taška Pánská, Longchamp Makeup Bag, Michael Kors Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Damske Cena, Louis Vuitton Topanky Original, Longchamp Slovakia, Louis Vuitton Taška Na Notebook, Tenisky Louis Vuitton Damske, Tenisky Louis Vuitton Cena, Michael Kors Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Evidence, Louis Vuitton Okuliare Damske, Kabelka Louis Vuitton Neverfull, Kabelky Louis Vuitton Original, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Fake, Longchamp Le Pliage Cena, Louis Vuitton Kabelka Na Predaj, Louis Vuitton Kabelky, Michael Kors Kabelky Slovensko, Okuliare Louis Vuitton Unisex, Louis Vuitton Kabelky Mimibazar, Michael Kors Bags Sale, Louis Vuitton Kabelky Fejky, Louis Vuitton Shoes, Louis Vuitton Shop Outlet, Longchamp Bags Online, Louis Vuitton Topanky Bazar, Kabelka Louis Vuitton Sunrise Foxtail, Kabelky Louis Vuitton Za Velkoobchodne Ceny, Michael Kors Slovensko, Louis Vuitton Online Shop Slovensko, Louis Vuitton Praha, Peňaženka Louis Vuitton Original, Lv Penazenky, Kabelka Louis Vuitton Cez Plece, Michael Kors Kabelka, Louis Vuitton Fake Sk, Vuitton Kabelky, Longchamp Le Pliage Medium, Louis Vuitton Neverfull Cena, Longchamp Kabelky Bratislava, Longchamp Le Pliage Travel Bag, Longchamp Le Pliage Price, Louis Vuitton Topanky Ceny, Louis Vuitton Kabelky Original, Louis Vuitton Kabelka S Chvostom, Louis Vuitton Topanky Panske, Michael Kors Bazar, Longchamp Bags, Louis Vuitton Neverfull Monogram, Louis Vuitton Kabelky Eshop, Longchamp Wien, Louis Vuitton Pásek, Lv Kabelky, Longchamp Kabelky Praha, Michael Kors Bags