Miniexpozícia bridlice bude najbližšie prístupná verejnosti v nedeľu 28.7.2024 od 15.00 hod.
KTO SME
A AKÉ SÚ NAŠE CIELE
stanovy spolku - TU
dodatok č.1 - TU
výbor spolku
prijatie za člena Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, 6.september 2007
ocenenia členov spolku
STAŇ SA ČLENOM
NÁŠHO SPOLKU!

PLÁN ČINNOSTI NA ROK
2024
VÝROČNÁ SPRÁVA ZA ROK
2014 2015 2016 2017
2018 2019 2020 2021
2022 2023
OBECNÝ A SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
z histórie
recenzia
ocenenie z roku 2005
ocenenie z roku 2007
archív čísiel a príloh (48)
SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
vydané čísla (7)
ČASOPIS O BANÍCTVE
A BANSKO-HISTORICKOM DEDIČSTVE
čo a kedy sa písalo v tomto časopise o ťažbe a spracovaní marianskej bridlice od roku 2009. Všetky príspevky sú vo formáte PDF, môžete si ich stiahnuť alebo len prečítať.

PROPAGAČNÉ MATERIÁLY
"Veľká kniha o marianskej bridlici"
turistická známka No.666
turistická známka No.919
turistické nálepky
pečiatka bridlicovej štôlne
pohľadnice
plagáty, skladačky
prezentácie
ostatné
PRÍSPEVKY NAŠICH ČLENOV A PARTNEROV
informácie o prezentácií spolku a jeho aktivít v médiách (odkazy na tlačové správy a novinky publikované na iných serveroch a pod.).
VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ POZDRAVY 2022-2024 OD NAŠICH PARTNEROV, PRIATEĽOV, KAMARÁTOV A SYMPATIZANTOV
kliknite - TU.
KALENDÁR
 
< Júl 2024 >
 
 Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 

MÚZEA BRIDLICE
vo svete
(32)

aktualizácia k 28/5/2023

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na oficiálnu stránku múzea/expozície


SLOVENSKÁ REPUBLIKA


Miniexpozícia ťažby
a spracovania bridlice

Marianka
ČESKÁ REPUBLIKA


Muzeum břidlice
Budišov nad Budišovkou
Imaginárium břidlice
Rekreační středisko
Bílá Holubice, Moravice
Flascharův důl
Odry
Raabova štola
Vítkov, místní část Zálužné
NEMECKO


Deutsches Schiefermuseum
Steinach
Schiefermuseum Ludwigsstadt
Nemecko

Expozície múzea vo fotogalérii - kliknite TU.

Expozícia múzea je špecializovaná na výrobu bridlicových školských písacích tabuliek.
Schieferbau Nuttlar UG
Das Erlebnisbergwerk
Schiefergrube Christine
Der Nordenau Heilstollen
Schieferbergbau
- und Heimatmuseum

Besucherbergwerk Fell
Schiefergrube Assberg
Schieferschaubergwerk
Raumland

Deutsches
Schieferbergwerk

Besuchenbergwerk
Herrenberg

Urwelt-Museum Hauff
Holzmaden

Múzeá bridlice
v Nemecku, Luxembursku a Švajčiarsku - prospekt
WALES


National Slate Museum
SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO


Honister Slate Mine
FRANCÚZSKO

Musée de l'Ardoise
Renaze
La Mine Bleue
Gatelière
Musée de l'Ardoise
Trélazé
Maison de l’ardoise
Les Pans de Travassac
Donzenac
LUXEMBURSKO


Musée de l'Ardoise à Haut-Martelange
ŠVAJČIARSKO


Landesplattenberg
Engi
Schiefertafelfabrik
Elm
BELGICKO


Schieferstollen Recht
Au Coeur de l'Ardoise Bertrix
Ardois'Alle
PORTUGALSKO


Museu da Lousa
Museu das Trilobites
SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ


Slate Valley Museum
Naše TOP akcie - Výstava fotografií "Tajomné podzemie Malých Karpát" - »» úvodná stránka
Výstava fotografií "Tajomné podzemie Malých Karpát"
   Mestské centrum kultúry Malacky, 6. - 29. október 2011

    Spoločná akcia nášho spolku a Spolku pre montánny výskum !

    Návštevníci Mestského centra kultúry Malacky mali od 6. do 29. októbra tohto roku možnosť si pozrieť výstavu fotografií pod názvom „Tajomné podzemie Malých Karpát“. Výstava bola sprístupnená v priestoroch knižnice a boli na nej formou autentických fotografií priblížené málo známe podzemné priestory, ktoré vznikli počas dlhoročnej baníckej činnosti na ložiskách v Malých Karpatoch a pri razení prieskumných banských diel v okolí malokarpatských obcí.

Pohľad na časť expozície výstavy v knižnici MCK Malacky.BONUS ! 3D foto z jedného banského diela v okolí Pezinku. Nasaďte si 3D okuliare a ...
Autor foto a 3D úpravy: Mgr. Peter Ondrus, Spolok pre montánny výskum


    Staré banské diela nachádzajúce sa v pohorí Malých Karpát predstavujú svedectvo o jednej z významných baníckych oblastí na Slovensku. Napriek tomu, že nikdy nedosiahli slávu najbohatších ložísk na Slovensku, akými boli Kremnica, Banská Štiavnica, Rožňava alebo Banská Bystrica, ložiská rúd v Malých Karpatoch boli dlhodobo skúmané a s väčšou alebo menšou intenzitou ťažené počas takmer 700-ročnej histórie. Prvá písomná zmienka o ťažbe zlata v v oblasti pri Pezinku pochádza z r. 1339. Od tohto času pretrvával záujem o rudy vyskytujúce sa v pohorí Malých Karpát a  zvlášť v novoveku, kedy dochádzalo k znovuotvoreniu starých štôlní, kde sa kedysi ťažilo a kde sa vyhľadávali rudy. Napriek tomu, že produktivita malokarpatských ložísk bola malá, veľké nádeje sa vkladali práve do oživenia ťažby zlata prostredníctvom založenia nových ťažiarských spoločností. Tieto snahy o ťažbu zlata pri Pezinku až do roku 1861 boli iba sčasti korunované úspechom a dá sa povedať, že väčšinou bola ťažba nerentabilná.

Fotografia štôlne z konca 18. storočia.


    Písomné záznamy o ťažbe drahých kovov pochádzajú tiež z obce Pernek, kde sa v tzv. Svätodušnej štôlni ťažila žila bohatá na zlato a striebro (2. polovica 18. stor.). Vyhľadávanie drahých kovov na ďalších lokalitách v pohorí neprinieslo pozitívne výsledky.
    Od konca 18. stor. sa postupne začína záujem o ťažbu aj na ostatné rudy vyskytujúce sa v tejto oblasti. Napr. od r. 1790 sa začína s ťažbou pyritu na ložisku medzi Pezinkom a Pernekom. Historicky sa jedná o prvú ťažbu tejto rudy v celom Uhorsku a práve táto dala základ aj pre ťažbu na ďalších lokalitách v Uhorsku. Druhým ložiskom, kde sa v tomto období začal ťažiť pyrit bolo ložisko pri Perneku. Za účelom spracovania pyritových koncentrátov, bola v Cajle pri Pezinku postavená prvá továreň na kyselinu sírovú v Rakúsko-Uhorsku.

Fotografia prieskumnej štôlne z 20. storočia.


    Ďalším významným minerálom, ktorý sa získaval na ložiskách v Malých Karpatoch bol antimonit. Ten sa vyskytuje na troch lokalitách, a to najmä pri Pezinku, kde sa intenzívne ťažil, menšie ložisko sa vyskytovalo pri Perneku a  malý výskyt je známy z lokality pri obci Kuchyňa. Ťažba antimonitu prebiehala s prestávkami až do roku 1992, ktorý je zároveň považovaný za koniec banskej ťažby v Malých Karpatoch.
    Lokalitami, ktorým sa tiež venovala zvýšená pozornosť od polovice 19. stor. až do obdobia počas 2. sv. vojny boli miesta výskytu mangánových rúd v okolí obcí Stupava, Borinka, Jablonové a Lozorno.
    Ojedinelým prípadom ťažby, ktorý nemá ekvivalent na území Slovenska bola aj podzemná ťažba bridlice v obci Marianka. Čierne „mariatálske“ bridlice boli využívané najmä na zhotovovanie školských písacích tabuliek, ale aj ako strešná krytina na domoch v Marianke a v okolitých mestách. Zachované sú písomné záznamy a obrázky z  podzemnej ťažby bridlice a z jej spracovania na produkty, ktoré sa vyvážali do viacerých krajín, a to až za Atlantický oceán.
    Ako je vidieť z tohto opisu, ťažba viacerých typov mineralizácie v Malých Karpatoch, musela po sebe zanechať aj stopy v prírode. Na druhej strane, tieto prejavy baníckej činnosti nevyhnutne podliehajú postupnému zániku s tým, že ich lokalizácia v teréne sa dá vykonať jedine podľa posledných prejavov na povrchu a na základe starých banských máp a opisov banských diel.

Fotografia štôlňe, kde sa v 20. stor. ťažil antimonit.


    Keďže od doby, kedy prebiehala ťažba je väčšina starých štôlní a šácht nenávratne pohltených prírodou, na tejto výstave formou fotografií je priblížená atmosféra priestorov v podzemí, kde sa kedysi ťažilo. Tieto fotografie majú zároveň slúžiť ako pamiatka na banské diela, ktoré počas dlhých časových období budovali generácie baníkov a aby sa aj po zániku väčšiny banských diel a pamiatok spojených s banskou ťažbou nezabudlo v akých podmienkach hlboko pod zemou pracovali baníci a vynášali na povrch rudy získané v podzemí Malých Karpát.

Vernisáž výstavy - 6. októbra 2011.


    Vernisáž výstavy sa konala 6. októbra 2011 spolu so sprievodným programom, ktorým bola výstava minerálov a hornín z oblasti Malých Karpát, ako aj baníckych artefaktov a nástrojov používaných pri ťažbe v baniach. Veríme, že výstava splnila svoj cieľ a podala obraz o baníckej tradícií v Malých Karpatoch a tiež pomôže, aby sa nezabudlo na baníkov a banské pamiatky späté s naším regiónom. Usporiadateľom výstavy bolo MCK Malacky v spolupráci so Spolkom pre montánny výskum a so Spolkom Permon Marianka. Keďže výstava sa stretla s  pozitívnym ohlasom u návštevníkov, tešíme sa do budúcnosti na možnosť ďalšej spolupráce, ktorá umožní záujemcom získať bližšie informácie o baníctve v jednotlivých malokarpatských obciach formou zaujímavých prezentácií alebo diskusií na túto tému.
    Peter Ondrus, Spolok pre montánny výskum, www.montanistika.sk

Fotogaléria z výstavy, autor fotografií: Ivan Paška


    Stručná pokyny k fotogalérii

  • jednotlivé obrázky fotogalérie sa striedajú ako slideshow po cca 4 sek., môžete ich prehliadať kliknutím na číslo fotografie,
  • prehliadanie pri ľubovoľnom obrázku môžete zastaviť kliknutím na takto označenú ikonu
    v pravej spodnej časti úvodnej obrazovky, opätovným kliknutím opäť spustíte slideshow.

Copyright 2011 © Jozef Kráľ All rights reserved.
Louis Vuitton Bazar, Tenisky Louis Vuitton, Louis Vuitton Internetový Obchod Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Kanye West, Longchamp Bratislava, Longchamp Le Pliage Wallet, Peňaženka Louis Vuitton Panska, Louis Vuitton Taška Cez Plece, Michael Kors Kabelky Sk, Louis Vuitton Okuliare Panske Original, Longchamp Sale, Tenisky Louis Vuitton Shop, Taška Louis Vuitton, Vuitton Kabelky Original, Michael Kors Kabelky Heureka, Longchamps Kabelky, Louis Vuitton Wikipedia Sk, Longchamp Praha, Louis Vuitton Topanky.Sk, Kabelka Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Lacne, Tenisky Louis Vuitton Cervene, Louis Vuitton Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Damske, Lv Kabelky Predaj, Louis Vuitton Taska Na Psa, Michael Kors Penazenky Cena, Louis Vuitton Taška Cena, Lv Kabelky Original, Louis Vuitton Okuliare Shop, Michael Kors Parndorf, Michael Kors Kabelky Fake, Louis Vuitton Shop, Kabelka Vuitton Mimibazar, Lv Kabelky Cez Plece, Longchamp Le Pliage Online, Louis Vuitton Kabelka Sunrise, Michael Kors Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Lacne, Okuliare Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Na Predaj, Tenisky Louis Vuitton E Shop, Louis Vuitton Taska Ara, Kabelka Louis Vuitton Inzercia, Michael Kors Kabelky Predaj, Louis Vuitton Bazar, Vuitton Online Shop, Michael Kors Bratislava, Longchamp Kabelky Le Pliage, Louis Vuitton Neverfull Price, Lv Kabelky Najlacnejsie, Louis Vuitton Penazenky, Michael Kors Penazenky Bazar, Louis Vuitton Kabelky Fake, Michael Kors Kabelky Eshop, Kabelky Louis Vuitton Kupit, Peňaženka Louis Vuitton Mimibazar, Okuliare Louis Vuitton Replica, Longchamp Kabelky, Longchamp Sk, Louis Vuitton Obchod Slovensko, Michael Kors Kabelka Heureka, Louis Vuitton Predajne Slovensko, Louis Vuitton Eshop, Louis Vuitton Kabelka Original, Louis Vuitton Pásky, Okuliare Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Neverfull Azure, Lv Okuliare, Louis Vuitton Pásek Cena, Louis Vuitton Kabelka Fake, Louis Vuitton Kabelka Damier, Kabelka Louis Vuitton Alma, Louis Vuitton Tasky, Michael Kors Kabelka Sk, Longchamp Le Pliage Buy Online, Vuitton Kabelka, Louis Vuitton Kabelky Original Cena, Michael Kors Kabelka Mimibazar, Longchamp Paris, Louis Vuitton Shop Slovakia, Kabelky Longchamp Beltissimo, Louis Vuitton Topanky, Louis Vuitton Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Panske Na Predaj, Michael Kors Kabelky Parndorf, Luis Vuitton.Sk, Louis Vuitton Obchod Sk, Louis Vuitton Neverfull, Kabelka Louis Vuitton Original, Tenisky Louis Vuitton 2011, Michael Kors Kabelka Hamilton, Louis Vuitton Kabelka Lacno, Louis Vuitton Slnecne Okuliare, Louis Vuitton Online Shop Slovakia, Louis Vuitton Kabelka Cez Plece, Longchamp Kabelky Cena, Lv Kataster, Kabelky Louis Vuitton Lacne, Michael Kors Kabelka Original, Longchamp Bag, Louis Vuitton Tenisky, Longchamp Kabelky Eshop, Louis Vuitton Taska Panska, Louis Vuitton Sk Shop, Lv Shop, Okuliare Louis Vuitton Panske, Longchamp Sac Pliage, Louis Vuitton Slovensko, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Millionaire, Kabelka Louis Vuitton Ženské Kabelky, Kabelka Louis Vuitton, Kabelka Louis Vuitton Predaj, Michael Kors Kabelka Lacno, Penazenky Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Okuliare Fake, Tenisky Louis Vuitton Rytmus, Kabelka Louis Vuitton Multicolor, Louis Vuitton Okuliare, Kabelka Louis Vuitton Original Cena, Lv Kabelky Lacno, Louis Vuitton Okuliare Lacno, Louis Vuitton Kabelka Alma, Kabelky Louis Vuitton Ceny, Kabelka Louis Vuitton Sunrise, Louis Vuitton Kabelka Ruzova, Vuitton Bags, Kabelky Louis Vuitton E-shop, Louis Vuitton Okuliare Rytmus, Peňaženky Louis Vuitton Mimibazar, Louis Vuitton Okuliare Eshop, Vuitton Kabelka Cena, Lv Kabelky Lacno Na Predaj, Vuitton Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Online Shop, Longchamp Le Pliage, Longchamp Online Shop, Longchamp Le Pliage Online Shop, Kabelky Louis Vuitton, Penazenky Louis Vuitton, Louis Vuitton Taška Cez Rameno, Louis Vuitton Shop Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Sk, Michael Kors Penazenky, Michael Kors Kabelka Predam, Michael Kors Kabelky Bratislava, Louis Vuitton Kabelky Bazar, Michael Kors Peňaženka, Michael Kors Handbags, Okuliare Louis Vuitton, Longchamp Le Pliage Eshop, Michael Kors Sk, Kabelka Louis Vuitton-cena, Louis Vuitton Tenisky Sk, Kabelka Louis Vuitton Alma Vernis, Louis Vuitton Topanky Damske, Kabelky Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Cena, Kabelka Louis Vuitton Mimibazar, Longchamp Kabelky Prodej, Kabelky Louis Vuitton Na Predaj, Michael Kors Outlet, Louis Vuitton Shop Sk, Michael Kors Kabelky, Kabelky Louis Vuitton Bazar, Louis Vuitton Bazos.Sk, Michael Kors Kabelky Bazar, Longchamp Kabelka Cena, Louis Vuitton Okuliare Original, Louis Vuitton Kabelka, Michael Kors Kabelka Cena, Louis Vuitton Taška Pánská, Longchamp Makeup Bag, Michael Kors Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Damske Cena, Louis Vuitton Topanky Original, Longchamp Slovakia, Louis Vuitton Taška Na Notebook, Tenisky Louis Vuitton Damske, Tenisky Louis Vuitton Cena, Michael Kors Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Evidence, Louis Vuitton Okuliare Damske, Kabelka Louis Vuitton Neverfull, Kabelky Louis Vuitton Original, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Fake, Longchamp Le Pliage Cena, Louis Vuitton Kabelka Na Predaj, Louis Vuitton Kabelky, Michael Kors Kabelky Slovensko, Okuliare Louis Vuitton Unisex, Louis Vuitton Kabelky Mimibazar, Michael Kors Bags Sale, Louis Vuitton Kabelky Fejky, Louis Vuitton Shoes, Louis Vuitton Shop Outlet, Longchamp Bags Online, Louis Vuitton Topanky Bazar, Kabelka Louis Vuitton Sunrise Foxtail, Kabelky Louis Vuitton Za Velkoobchodne Ceny, Michael Kors Slovensko, Louis Vuitton Online Shop Slovensko, Louis Vuitton Praha, Peňaženka Louis Vuitton Original, Lv Penazenky, Kabelka Louis Vuitton Cez Plece, Michael Kors Kabelka, Louis Vuitton Fake Sk, Vuitton Kabelky, Longchamp Le Pliage Medium, Louis Vuitton Neverfull Cena, Longchamp Kabelky Bratislava, Longchamp Le Pliage Travel Bag, Longchamp Le Pliage Price, Louis Vuitton Topanky Ceny, Louis Vuitton Kabelky Original, Louis Vuitton Kabelka S Chvostom, Louis Vuitton Topanky Panske, Michael Kors Bazar, Longchamp Bags, Louis Vuitton Neverfull Monogram, Louis Vuitton Kabelky Eshop, Longchamp Wien, Louis Vuitton Pásek, Lv Kabelky, Longchamp Kabelky Praha, Michael Kors Bags