Miniexpozícia bridlice bude najbližšie prístupná pre verejnosť v nedeľu 14.7.2024 o 15.00 hod.
Z organizačných dôvodov bude Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke dňa 30. 6. 2024 (nedeľa)
zatvorená.
V tomto termíne zastupujeme Spolok Permon Marianka a obec Marianku na 16. stretnutí banských miest a obcí Slovenska (Gelnica, 28. – 30. 6. 2024). Ďakujeme za pochopenie.
KTO SME
A AKÉ SÚ NAŠE CIELE
stanovy spolku - TU
dodatok č.1 - TU
výbor spolku
prijatie za člena Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, 6.september 2007
ocenenia členov spolku
STAŇ SA ČLENOM
NÁŠHO SPOLKU!

PLÁN ČINNOSTI NA ROK
2024
VÝROČNÁ SPRÁVA ZA ROK
2014 2015 2016 2017
2018 2019 2020 2021
2022 2023
OBECNÝ A SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
z histórie
recenzia
ocenenie z roku 2005
ocenenie z roku 2007
archív čísiel a príloh (48)
SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
vydané čísla (7)
ČASOPIS O BANÍCTVE
A BANSKO-HISTORICKOM DEDIČSTVE
čo a kedy sa písalo v tomto časopise o ťažbe a spracovaní marianskej bridlice od roku 2009. Všetky príspevky sú vo formáte PDF, môžete si ich stiahnuť alebo len prečítať.

PROPAGAČNÉ MATERIÁLY
"Veľká kniha o marianskej bridlici"
turistická známka No.666
turistická známka No.919
turistické nálepky
pečiatka bridlicovej štôlne
pohľadnice
plagáty, skladačky
prezentácie
ostatné
PRÍSPEVKY NAŠICH ČLENOV A PARTNEROV
informácie o prezentácií spolku a jeho aktivít v médiách (odkazy na tlačové správy a novinky publikované na iných serveroch a pod.).
VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ POZDRAVY 2022-2024 OD NAŠICH PARTNEROV, PRIATEĽOV, KAMARÁTOV A SYMPATIZANTOV
kliknite - TU.
KALENDÁR
 
< Jún 2024 >
 
 Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
DOBOVÉ FOTOGRAFIE
kameňolomu
v Marianke

približne z r. 1930-35
z rodinného albumu zapožičal Ing.Vávra ml.

DVE DOBOVÉ FOTOGRAFIE
zo "vzniku jazierka"

približne z r. 1930-35
kliknutím na obrázok si foto zväčšíte
"JAZIERKO" DNES...
autor fotografií:
J.Kráľ, 17.7.2008
Banícka história - Ťažba a spracovanie fylitu (lomového kameňa) - »» úvodná stránka
Ťažba a spracovanie fylitu (lomového kameňa)

    Hádam každý rodený Mariančan pozná miestny kameňolom, ktorý sa nachádza v jej severovýchodnej časti. A ten nie je v obci jediný - v skutočnosti boli dva! Počiatky ťažby vápencového kameňa - fylitu sa začali datovať v tridsiatych rokoch XX. storočia, keď ťažbou postupne vzniklo "jazierko". Neskôr sa ťažba sústredila do južnej časti resp. severozápadného svahu Bazgoviča. Ťažba kameňa v podstate nadviazala na slávne časy ťažby a spracovania bridlice v neďalekom bridlicovom lome, ktorý ukončil svoju činnosť približne v rokoch 1916-1918. Zhrňme si teraz známe fakty: Marianka mala dva kameňolomy a jeden lom na bridlicu!

Lokalizácia marianskych kameňolomov a bývalej šifrovej jamy
1- bývalá šifrová jama, 2- I. mariansky kameňolom, 3- II. mariansky kameňolom


    Bližšie informácie o bridlicovom lome, ťažbe a spracovaní bridlice nájdete - tu. Kameňolomy, v ktorých sa doloval vápencový kameň - fylit, predstavujeme v kontexte textových a fotografických materiálov...
    Pri pátraní po prvých začiatkoch činnosti marianskych kameňolomov sme "narazili" na príspevok "Mariansky kameňolom", uverejnený v časopise OKIENKO ZÁHORIA. Bol to časopis pre školskú mládež, ktorý vydávala Štátna ľudová škola v Stupave. V 3. čísle I. ročníka, ktoré vyšlo v marci 1947, napísal študent Stanislav Dudášek: „Už v roku 1928 Inžinier Hrabovský začal s dolovaním kameňa, no nemal dostatočné množstvo peňazí, preto musel najatých robotníkov prepustiť a lomy ostali opustené.“
    Ďalej sa z časopisu dozvedáme, že:
    „V roku 1930 marianske kameňolomy dostaly (reprodukujeme text verne, podľa vtedy platného pravopisu) nového majiteľa. Bol ním ing. Vávra, ktorý lámanie kameňa hodne zdokonalil. Už nemuseli robotníci roztĺkať kamenie ručne, ale do lomu priviezli mocný chrupač (takto nazývali a dodnes nazývajú v marianskom nárečí drvič) na benzínový pohon. Po smrti otcovej prevzal lom syn, ktorý nahradil benzín a naftu elektrinou. Takto sa dolovanie hodne zdokonalilo a otvorili sa ďalšie a ďalšie lomy“.
    Toľko výňatok z príspevku meštiankára St. Dudáška spred vyše polstoročia!

Výňatok z "Adresára Republiky Československé pro průmysl, živností, obchod a zemědělství" z roku 1932


Pohľad na objekty lomu (vľavo), vznik lokality súčasného "jazierka" (vpravo)
Pohľadnica s datovaným pozdravom z 24. júna 1940

    Kameňolom bola vlastne továreň, ktorá počas svojej existencie dávala prácu desiatkam mariatálskym mužom a ženám. Z priložených fotografií je zrejmé, že ťažba kameňa začala v lokalite súčasného "jazierka", ktoré vlastne vzniklo ťažbou kameňa a potom sa ťažba premiestnila do severozápadného svahu Bazgoviča. Rozmiestnenie objektov a ťažká práca robotníkov je veľmi dobre zrejmá z priložených fotografií, ktoré môžeme datovať do obdobia rokov 1930-1940.

    Desiatky domov v obci má tento kameň v základoch, je uložený ako podklad pod stovkami kilometrov ciest a pod. Možno ste ani nevedeli, že majiteľ kameňolomu p. Bohuš Vávra v roku 1929 daroval a doviezol 2 nákladné autá kamenia do základov pomníka M. R. Štefánika v Stupave. Slávnosť odhalenia pomníka sa konala 23. júna 1929. Na rovnakom mieste sa konalo 4. mája 2005 odhalenie busty M. R. Štefánika pri príležitosti 86. výročia jeho tragickej smrti.
    Mariansky kameňolom za desiatky rokov svojej činnosti "vydal" tisíce kubických metrov kameňa. Podarilo sa nám získať prehľad o jeho ťažbe v rokoch 1983 až 1988:
    rok 1983 ...121 000 m3
    rok 1984 ...134 000 m3
    rok 1985 ...117 000 m3
    rok 1986 ...  91 000 m3
    rok 1987 ...  90 000 m3
    rok 1988 ...  75 000 m3
    Z prehľadu je zrejmé, že ťažba postupne klesala až v roku 1993 úplne skončila. Ukončenie tažby v kameňolome znamenalo pravdepodobne definitívny koniec baníckej a lomárskej činnosti v obci. Zostali len fotografie a spomienky ešte niekoľkých bývalých lomárov. Nezachovali sa žiadne objekty kameňolomu, ustúpili pripravovanej výstavbe. Súčasný stav dokumentuje niekoľko fotografií.


Na záver jedna zaujímavosť - možno ste o nej vedeli alebo nie...

    Prírodná scenéria oboch kameňolomov bola vďačným námetom aj pre filmárov. Natáčali sa tu scény niekoľkých slovenských filmov. Ale určite najväčším filmovaním v Marianke boli niektoré scény úspešného amerického filmu Dračie srdce (Dragon Heart) z roku 1996, dobrodružného príbehu plného kúziel, humoru a fantastických efektov. Niekoľko týždňov pre filmovaním scén boli pripravované kulisy - stredom "jazierka" bol na drevených pylónoch vybudovaný chodník až k náprotivnej kamennej stene, kde bolo postavené trojetážové lešenie, na ktorom pracovali lamači. Vo "veľkom kameňolome" bol postavený lom na spracovanie kameňa. Keď sa skončilo nakrúcanie, kulisy boli v priebehu niekoľkých dní demontované.
    Dva screenshoty z filmu:    Určite ste viacerí tento film videli a zaregistrovali ste "scény z Marianky". Vo filme učinkovali stovky komparzistov. Vieme, že boli medzi nimi aj mnohí Mariančania. Hlavným "stanom" pre hercov a komparzistov počas nakrúcania bol dnes už bývalý spoločenský dom, z ktorého boli učinkujúci "vyvážaní na plac do lomu". Máte spomienky alebo fotografie? Ozvite sa nám!

Marianske kameňolomy a ich budúcnosť?

    Územný plán obce obce Marianka predurčuje lokalite, v ktorej sa nachádzajú zostatky marianskych kameňolomov funkčné využitie pre rekreačno-športové aktivity. Áno, je to asi jediná reálna a rozumná forma využitia lokalít po bývalej ťažbe kameňa. Ale nemalo by sa zabudnúť aj na ich historickú hodnotu, ktorá desiatky rokov dotvárala kolorit života obce. Možno len osadenie informačnej tabule s popisom histórie, historickými fotografiami, možno zriadenie prírodnej expozície vzoriek hornín z kameňolomov Malých Karpát.
    Určite námetov by bolo viac. Ale hlavne - nezabudnime na ich históriu.

Copyright 2011 © Jozef Kráľ All rights reserved.
Louis Vuitton Bazar, Tenisky Louis Vuitton, Louis Vuitton Internetový Obchod Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Kanye West, Longchamp Bratislava, Longchamp Le Pliage Wallet, Peňaženka Louis Vuitton Panska, Louis Vuitton Taška Cez Plece, Michael Kors Kabelky Sk, Louis Vuitton Okuliare Panske Original, Longchamp Sale, Tenisky Louis Vuitton Shop, Taška Louis Vuitton, Vuitton Kabelky Original, Michael Kors Kabelky Heureka, Longchamps Kabelky, Louis Vuitton Wikipedia Sk, Longchamp Praha, Louis Vuitton Topanky.Sk, Kabelka Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Lacne, Tenisky Louis Vuitton Cervene, Louis Vuitton Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Damske, Lv Kabelky Predaj, Louis Vuitton Taska Na Psa, Michael Kors Penazenky Cena, Louis Vuitton Taška Cena, Lv Kabelky Original, Louis Vuitton Okuliare Shop, Michael Kors Parndorf, Michael Kors Kabelky Fake, Louis Vuitton Shop, Kabelka Vuitton Mimibazar, Lv Kabelky Cez Plece, Longchamp Le Pliage Online, Louis Vuitton Kabelka Sunrise, Michael Kors Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Lacne, Okuliare Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Na Predaj, Tenisky Louis Vuitton E Shop, Louis Vuitton Taska Ara, Kabelka Louis Vuitton Inzercia, Michael Kors Kabelky Predaj, Louis Vuitton Bazar, Vuitton Online Shop, Michael Kors Bratislava, Longchamp Kabelky Le Pliage, Louis Vuitton Neverfull Price, Lv Kabelky Najlacnejsie, Louis Vuitton Penazenky, Michael Kors Penazenky Bazar, Louis Vuitton Kabelky Fake, Michael Kors Kabelky Eshop, Kabelky Louis Vuitton Kupit, Peňaženka Louis Vuitton Mimibazar, Okuliare Louis Vuitton Replica, Longchamp Kabelky, Longchamp Sk, Louis Vuitton Obchod Slovensko, Michael Kors Kabelka Heureka, Louis Vuitton Predajne Slovensko, Louis Vuitton Eshop, Louis Vuitton Kabelka Original, Louis Vuitton Pásky, Okuliare Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Neverfull Azure, Lv Okuliare, Louis Vuitton Pásek Cena, Louis Vuitton Kabelka Fake, Louis Vuitton Kabelka Damier, Kabelka Louis Vuitton Alma, Louis Vuitton Tasky, Michael Kors Kabelka Sk, Longchamp Le Pliage Buy Online, Vuitton Kabelka, Louis Vuitton Kabelky Original Cena, Michael Kors Kabelka Mimibazar, Longchamp Paris, Louis Vuitton Shop Slovakia, Kabelky Longchamp Beltissimo, Louis Vuitton Topanky, Louis Vuitton Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Panske Na Predaj, Michael Kors Kabelky Parndorf, Luis Vuitton.Sk, Louis Vuitton Obchod Sk, Louis Vuitton Neverfull, Kabelka Louis Vuitton Original, Tenisky Louis Vuitton 2011, Michael Kors Kabelka Hamilton, Louis Vuitton Kabelka Lacno, Louis Vuitton Slnecne Okuliare, Louis Vuitton Online Shop Slovakia, Louis Vuitton Kabelka Cez Plece, Longchamp Kabelky Cena, Lv Kataster, Kabelky Louis Vuitton Lacne, Michael Kors Kabelka Original, Longchamp Bag, Louis Vuitton Tenisky, Longchamp Kabelky Eshop, Louis Vuitton Taska Panska, Louis Vuitton Sk Shop, Lv Shop, Okuliare Louis Vuitton Panske, Longchamp Sac Pliage, Louis Vuitton Slovensko, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Millionaire, Kabelka Louis Vuitton Ženské Kabelky, Kabelka Louis Vuitton, Kabelka Louis Vuitton Predaj, Michael Kors Kabelka Lacno, Penazenky Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Okuliare Fake, Tenisky Louis Vuitton Rytmus, Kabelka Louis Vuitton Multicolor, Louis Vuitton Okuliare, Kabelka Louis Vuitton Original Cena, Lv Kabelky Lacno, Louis Vuitton Okuliare Lacno, Louis Vuitton Kabelka Alma, Kabelky Louis Vuitton Ceny, Kabelka Louis Vuitton Sunrise, Louis Vuitton Kabelka Ruzova, Vuitton Bags, Kabelky Louis Vuitton E-shop, Louis Vuitton Okuliare Rytmus, Peňaženky Louis Vuitton Mimibazar, Louis Vuitton Okuliare Eshop, Vuitton Kabelka Cena, Lv Kabelky Lacno Na Predaj, Vuitton Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Online Shop, Longchamp Le Pliage, Longchamp Online Shop, Longchamp Le Pliage Online Shop, Kabelky Louis Vuitton, Penazenky Louis Vuitton, Louis Vuitton Taška Cez Rameno, Louis Vuitton Shop Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Sk, Michael Kors Penazenky, Michael Kors Kabelka Predam, Michael Kors Kabelky Bratislava, Louis Vuitton Kabelky Bazar, Michael Kors Peňaženka, Michael Kors Handbags, Okuliare Louis Vuitton, Longchamp Le Pliage Eshop, Michael Kors Sk, Kabelka Louis Vuitton-cena, Louis Vuitton Tenisky Sk, Kabelka Louis Vuitton Alma Vernis, Louis Vuitton Topanky Damske, Kabelky Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Cena, Kabelka Louis Vuitton Mimibazar, Longchamp Kabelky Prodej, Kabelky Louis Vuitton Na Predaj, Michael Kors Outlet, Louis Vuitton Shop Sk, Michael Kors Kabelky, Kabelky Louis Vuitton Bazar, Louis Vuitton Bazos.Sk, Michael Kors Kabelky Bazar, Longchamp Kabelka Cena, Louis Vuitton Okuliare Original, Louis Vuitton Kabelka, Michael Kors Kabelka Cena, Louis Vuitton Taška Pánská, Longchamp Makeup Bag, Michael Kors Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Damske Cena, Louis Vuitton Topanky Original, Longchamp Slovakia, Louis Vuitton Taška Na Notebook, Tenisky Louis Vuitton Damske, Tenisky Louis Vuitton Cena, Michael Kors Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Evidence, Louis Vuitton Okuliare Damske, Kabelka Louis Vuitton Neverfull, Kabelky Louis Vuitton Original, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Fake, Longchamp Le Pliage Cena, Louis Vuitton Kabelka Na Predaj, Louis Vuitton Kabelky, Michael Kors Kabelky Slovensko, Okuliare Louis Vuitton Unisex, Louis Vuitton Kabelky Mimibazar, Michael Kors Bags Sale, Louis Vuitton Kabelky Fejky, Louis Vuitton Shoes, Louis Vuitton Shop Outlet, Longchamp Bags Online, Louis Vuitton Topanky Bazar, Kabelka Louis Vuitton Sunrise Foxtail, Kabelky Louis Vuitton Za Velkoobchodne Ceny, Michael Kors Slovensko, Louis Vuitton Online Shop Slovensko, Louis Vuitton Praha, Peňaženka Louis Vuitton Original, Lv Penazenky, Kabelka Louis Vuitton Cez Plece, Michael Kors Kabelka, Louis Vuitton Fake Sk, Vuitton Kabelky, Longchamp Le Pliage Medium, Louis Vuitton Neverfull Cena, Longchamp Kabelky Bratislava, Longchamp Le Pliage Travel Bag, Longchamp Le Pliage Price, Louis Vuitton Topanky Ceny, Louis Vuitton Kabelky Original, Louis Vuitton Kabelka S Chvostom, Louis Vuitton Topanky Panske, Michael Kors Bazar, Longchamp Bags, Louis Vuitton Neverfull Monogram, Louis Vuitton Kabelky Eshop, Longchamp Wien, Louis Vuitton Pásek, Lv Kabelky, Longchamp Kabelky Praha, Michael Kors Bags