Miniexpozícia bridlice bude najbližšie prístupná pre verejnosť v nedeľu 14.7.2024 o 15.00 hod.
Z organizačných dôvodov bude Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke dňa 30. 6. 2024 (nedeľa)
zatvorená.
V tomto termíne zastupujeme Spolok Permon Marianka a obec Marianku na 16. stretnutí banských miest a obcí Slovenska (Gelnica, 28. – 30. 6. 2024). Ďakujeme za pochopenie.
KTO SME
A AKÉ SÚ NAŠE CIELE
stanovy spolku - TU
dodatok č.1 - TU
výbor spolku
prijatie za člena Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, 6.september 2007
ocenenia členov spolku
STAŇ SA ČLENOM
NÁŠHO SPOLKU!

PLÁN ČINNOSTI NA ROK
2024
VÝROČNÁ SPRÁVA ZA ROK
2014 2015 2016 2017
2018 2019 2020 2021
2022 2023
OBECNÝ A SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
z histórie
recenzia
ocenenie z roku 2005
ocenenie z roku 2007
archív čísiel a príloh (48)
SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
vydané čísla (7)
ČASOPIS O BANÍCTVE
A BANSKO-HISTORICKOM DEDIČSTVE
čo a kedy sa písalo v tomto časopise o ťažbe a spracovaní marianskej bridlice od roku 2009. Všetky príspevky sú vo formáte PDF, môžete si ich stiahnuť alebo len prečítať.

PROPAGAČNÉ MATERIÁLY
"Veľká kniha o marianskej bridlici"
turistická známka No.666
turistická známka No.919
turistické nálepky
pečiatka bridlicovej štôlne
pohľadnice
plagáty, skladačky
prezentácie
ostatné
PRÍSPEVKY NAŠICH ČLENOV A PARTNEROV
informácie o prezentácií spolku a jeho aktivít v médiách (odkazy na tlačové správy a novinky publikované na iných serveroch a pod.).
VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ POZDRAVY 2022-2024 OD NAŠICH PARTNEROV, PRIATEĽOV, KAMARÁTOV A SYMPATIZANTOV
kliknite - TU.
KALENDÁR
 
< Jún 2024 >
 
 Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
PREHĽAD poštových príležitostných pečiatok vydaných
v Borinke a Marianke
v rokoch 1997-2016


POHĽADNICE
vydané 3.júna 2009 z príležitosti vydania poštovej príležitostnej pečiatky
SPRIEVODNÁ AKCIA
poštová príležitostná pečiatka 3.6.2016,
foto: Ivan Paška,
koláž: Jozef Kráľ,
kliknite na obr.
Rôzne - Poštové príležitostné pečiatky - »» úvodná stránka
Poštové príležitostné pečiatky

    Marianka a je poštový úrad je miestom, kde pri významných výročiach obce je možné získať poštovú príležitostnú pečiatku. Ich novodobá tradícia sa datuje od roku 1997. V období od uvedeného roku do roku 2016 bolo vydaných celkom 24 (!) príležitostných poštových pečiatok. Zobrazenie všetkých pečiatok nájdete po kliku v pravom stĺpci.
    Poznámka: do celkového počtu 24 príležitostných poštových pečiatok sú započítané aj 2 pečiatky používané na Poštovom úrade v Borinke viažúce sa k významným výročiam Mariatálskej sošky (28.11.1997 - 300 rokov od ukrytia Mariatálskej sošky na hrade Pajštún MDCXCVII a 4.12.1998 - 290 rokov od ukrytia sošky Madony Zázračnej na hrade Pajštún).

   JEDNA Z PRVÝCH PRÍLEŽITOSTNÝCH POŠTOVÝCH PEČIATOK Z MARIANKY !

    Prvou príležitostnou poštovou pečiatkou v Marianke, ktorú sa mi podarilo zistiť, bola pečiatka z 8.6.1941 používaná pri príležitosti národnej púte k pomníku Jozefa Závodského v Marianskom údolí.
    Samozrejme je možné, že bolo vydané aj ďalšie príležitostné pečiatky, ale momentálne nemám o nich vedomosť. Príležitostné poštové pečiatky mám "zmapované" od spomínaneho roku 1997 do súčasnosti.


   PRÍLEŽITOSTNÉ POŠTOVÉ PEČIATKY S MOTÍVOM BANÍCKEJ HISTÓRIE NAŠEJ OBCE!

    V roku 2006 bola vydaná prvá príležitostná poštová pečiatka s baníckym motívom.


    Príležitostná poštová pečiatka bola súkromnou iniciatívou p. Jozefa Kráľa, starostu obce Marianka. Pečiatka bola vydaná z príležitosti udelenia 1. ceny CD-ROM "Marianka, ako ju možno nepoznáte..."" v 5. ročníku celoštátnej súťaže Slovenská kronika 2005 v kategórii audiovizuálnej prezentácie obce, mesta - CD alebo video nosič !

    Vydaniu pečiatky predchádzalo zaslanie vlastného CD-ROM s názvom "Marianka, ako ju možno nepoznáte..." do súťaže jeho zostavovateľom, p. Jozefom Kráľom v termíne do 30.11.2015. Organizátori: Národná osveta, mesačník pre rozvoj miestnej kultúry a záujmovej tvorivosti, Slovenské národné múzeum v Bratislave, Obecné noviny, týždenník miest a obcí na Slovensku, Domovina Martin, Národné osvetové centrum v Bratislave a Obecné noviny, týždenník miest a obcí na Slovensku, vyhlásili 5. ročník celoslovenskej súťaže Slovenská kronika 2005 o najlepšiu kroniku, monografiu obce – dediny, mesta, združenia a inštitúcie a o najlepší kultúrnoinformačný a kultúrnoturistický materiál venovaný pamiatke RNDr. Ladislava Jasenáka.

    Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 6. júla 2006 v Martine.

    Autorom pečiatky bol významný slovenský rytec poštových známok a pečiatok, František Horniak. Pečiatka v čiernej farbe bola používaná 30. 8. 2006 na Poštovom úrade v Marianke. Grafickým motívom pre pečiatku sa stali objekty dielní bývalého bridlicového lomu z perokresby zverejnenej v 13. čísle časopisu Vasárnapi Ujság ( Nedeľné noviny ) z 26. marca 1865. S počiatkou boli vydané tri príležitostné poštové lístky a jedna pohľadnica so zobrazením bridlicovej písacej tabuľky a s textom "Pozdrav z Marianky". Finančné náklady spojené s prípravou a vydaním príležitostnej poštovej pečiatky hradil autor CD-ROM ako súkromná osoba. Príležitostné poštové lístky sponzorsky vytlačila Tlačiareň Neumahr s.r.o.

    Poznámka: táto časť je zverejnená so súhlasom autora CD-ROM. Ďakujeme.


   PRÍLEŽITOSTNÉ POŠTOVÉ PEČIATKY PRIPRAVENÉ A VYDANÉ NAŠIM SPOLKOM!

    V roku 2009 a 2016 sme ako spolok vydali dve príležitostné poštové pečiatky, ktorých motívom boli významné výročia z baníckej histórie našej obce.

Prvá príležitostná poštová pečiatka bola vydaná z príležitosti odborného seminára s medzinárodnou účasťou "Bridlica - čierny mramor v strednej Európe", ktorý sme organizovali v dňoch 3.-4.júna 2009 !


   Pečiatka bola používaná na Poštovom úrade v Marianke 3.júna 2009 od 8.oo-16.oo hod. Grafický návrh poštovej príležitostnej pečiatky vypracoval Peter Holenka, H2K Group, s.r.o. Malacky.
   Podnik na ťažbu a spracovanie bridlice v Marianke zo začiatku šesťdesiatych rokov XIX. storočia, mal charakter veľmi výkonnej továrne s plynulým tokom materiálu od ťažby suroviny až po balenie a expedíciu. Jeho zázemie tvorili na tú dobu najmodernejšie technické zariadenia, okrem iných, aj niekoľko parných strojov. Jeden z nich, ktorý bol umiestnený na okraji ťažobnej (“šifrovej”) jamy je motívom pečiatky.
    Pre záujemcov bol pripravený pamätný list, príležitostný poštový lístok a tri pohľadníce.
Druhá príležitostná poštová pečiatka bola vydaná z príležitosti odborného seminára s medzinárodnou účasťou "Marianska bridlica naprieč storočiami", ktorý sme organizovali v dňoch 3.-4.júna 2016 pri príležitost 100 rokov od ukončenia ťažby a spracovania bridlice v Marianke a 10. výročia založenia Spolku Permon Marianka !


   Pečiatka bola používaná na Poštovom úrade v Marianke 3.júna 2016 od 7.3o-12.oo hod. Grafický návrh poštovej príležitostnej pečiatky vypracoval Adrián Ferda.
   Podnik na ťažbu a spracovanie bridlice v Marianke vznikol začiatkom šesťdesiatych rokov XIX. storočia. Jeho najslávnejším výrobkom od roku 1864 až do ukončenia ťažby a spracovania bridlice boli bridlicové písacie tabuľky. Tabuľky z Marianky boli známe aj ďaleko za hranicami monarchie, vyvážali sa až do Južnej Ameriky, Anglicka a Orientu. Tabuľka s griflíkom a handričkou je motívom pečiatky..
    Pre záujemcov bol pripravený pamätný list a príležitostný poštový lístok.

Copyright 2011 © Jozef Kráľ All rights reserved.
Louis Vuitton Bazar, Tenisky Louis Vuitton, Louis Vuitton Internetový Obchod Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Kanye West, Longchamp Bratislava, Longchamp Le Pliage Wallet, Peňaženka Louis Vuitton Panska, Louis Vuitton Taška Cez Plece, Michael Kors Kabelky Sk, Louis Vuitton Okuliare Panske Original, Longchamp Sale, Tenisky Louis Vuitton Shop, Taška Louis Vuitton, Vuitton Kabelky Original, Michael Kors Kabelky Heureka, Longchamps Kabelky, Louis Vuitton Wikipedia Sk, Longchamp Praha, Louis Vuitton Topanky.Sk, Kabelka Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Lacne, Tenisky Louis Vuitton Cervene, Louis Vuitton Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Damske, Lv Kabelky Predaj, Louis Vuitton Taska Na Psa, Michael Kors Penazenky Cena, Louis Vuitton Taška Cena, Lv Kabelky Original, Louis Vuitton Okuliare Shop, Michael Kors Parndorf, Michael Kors Kabelky Fake, Louis Vuitton Shop, Kabelka Vuitton Mimibazar, Lv Kabelky Cez Plece, Longchamp Le Pliage Online, Louis Vuitton Kabelka Sunrise, Michael Kors Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Lacne, Okuliare Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Na Predaj, Tenisky Louis Vuitton E Shop, Louis Vuitton Taska Ara, Kabelka Louis Vuitton Inzercia, Michael Kors Kabelky Predaj, Louis Vuitton Bazar, Vuitton Online Shop, Michael Kors Bratislava, Longchamp Kabelky Le Pliage, Louis Vuitton Neverfull Price, Lv Kabelky Najlacnejsie, Louis Vuitton Penazenky, Michael Kors Penazenky Bazar, Louis Vuitton Kabelky Fake, Michael Kors Kabelky Eshop, Kabelky Louis Vuitton Kupit, Peňaženka Louis Vuitton Mimibazar, Okuliare Louis Vuitton Replica, Longchamp Kabelky, Longchamp Sk, Louis Vuitton Obchod Slovensko, Michael Kors Kabelka Heureka, Louis Vuitton Predajne Slovensko, Louis Vuitton Eshop, Louis Vuitton Kabelka Original, Louis Vuitton Pásky, Okuliare Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Neverfull Azure, Lv Okuliare, Louis Vuitton Pásek Cena, Louis Vuitton Kabelka Fake, Louis Vuitton Kabelka Damier, Kabelka Louis Vuitton Alma, Louis Vuitton Tasky, Michael Kors Kabelka Sk, Longchamp Le Pliage Buy Online, Vuitton Kabelka, Louis Vuitton Kabelky Original Cena, Michael Kors Kabelka Mimibazar, Longchamp Paris, Louis Vuitton Shop Slovakia, Kabelky Longchamp Beltissimo, Louis Vuitton Topanky, Louis Vuitton Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Panske Na Predaj, Michael Kors Kabelky Parndorf, Luis Vuitton.Sk, Louis Vuitton Obchod Sk, Louis Vuitton Neverfull, Kabelka Louis Vuitton Original, Tenisky Louis Vuitton 2011, Michael Kors Kabelka Hamilton, Louis Vuitton Kabelka Lacno, Louis Vuitton Slnecne Okuliare, Louis Vuitton Online Shop Slovakia, Louis Vuitton Kabelka Cez Plece, Longchamp Kabelky Cena, Lv Kataster, Kabelky Louis Vuitton Lacne, Michael Kors Kabelka Original, Longchamp Bag, Louis Vuitton Tenisky, Longchamp Kabelky Eshop, Louis Vuitton Taska Panska, Louis Vuitton Sk Shop, Lv Shop, Okuliare Louis Vuitton Panske, Longchamp Sac Pliage, Louis Vuitton Slovensko, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Millionaire, Kabelka Louis Vuitton Ženské Kabelky, Kabelka Louis Vuitton, Kabelka Louis Vuitton Predaj, Michael Kors Kabelka Lacno, Penazenky Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Okuliare Fake, Tenisky Louis Vuitton Rytmus, Kabelka Louis Vuitton Multicolor, Louis Vuitton Okuliare, Kabelka Louis Vuitton Original Cena, Lv Kabelky Lacno, Louis Vuitton Okuliare Lacno, Louis Vuitton Kabelka Alma, Kabelky Louis Vuitton Ceny, Kabelka Louis Vuitton Sunrise, Louis Vuitton Kabelka Ruzova, Vuitton Bags, Kabelky Louis Vuitton E-shop, Louis Vuitton Okuliare Rytmus, Peňaženky Louis Vuitton Mimibazar, Louis Vuitton Okuliare Eshop, Vuitton Kabelka Cena, Lv Kabelky Lacno Na Predaj, Vuitton Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Online Shop, Longchamp Le Pliage, Longchamp Online Shop, Longchamp Le Pliage Online Shop, Kabelky Louis Vuitton, Penazenky Louis Vuitton, Louis Vuitton Taška Cez Rameno, Louis Vuitton Shop Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Sk, Michael Kors Penazenky, Michael Kors Kabelka Predam, Michael Kors Kabelky Bratislava, Louis Vuitton Kabelky Bazar, Michael Kors Peňaženka, Michael Kors Handbags, Okuliare Louis Vuitton, Longchamp Le Pliage Eshop, Michael Kors Sk, Kabelka Louis Vuitton-cena, Louis Vuitton Tenisky Sk, Kabelka Louis Vuitton Alma Vernis, Louis Vuitton Topanky Damske, Kabelky Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Cena, Kabelka Louis Vuitton Mimibazar, Longchamp Kabelky Prodej, Kabelky Louis Vuitton Na Predaj, Michael Kors Outlet, Louis Vuitton Shop Sk, Michael Kors Kabelky, Kabelky Louis Vuitton Bazar, Louis Vuitton Bazos.Sk, Michael Kors Kabelky Bazar, Longchamp Kabelka Cena, Louis Vuitton Okuliare Original, Louis Vuitton Kabelka, Michael Kors Kabelka Cena, Louis Vuitton Taška Pánská, Longchamp Makeup Bag, Michael Kors Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Damske Cena, Louis Vuitton Topanky Original, Longchamp Slovakia, Louis Vuitton Taška Na Notebook, Tenisky Louis Vuitton Damske, Tenisky Louis Vuitton Cena, Michael Kors Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Evidence, Louis Vuitton Okuliare Damske, Kabelka Louis Vuitton Neverfull, Kabelky Louis Vuitton Original, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Fake, Longchamp Le Pliage Cena, Louis Vuitton Kabelka Na Predaj, Louis Vuitton Kabelky, Michael Kors Kabelky Slovensko, Okuliare Louis Vuitton Unisex, Louis Vuitton Kabelky Mimibazar, Michael Kors Bags Sale, Louis Vuitton Kabelky Fejky, Louis Vuitton Shoes, Louis Vuitton Shop Outlet, Longchamp Bags Online, Louis Vuitton Topanky Bazar, Kabelka Louis Vuitton Sunrise Foxtail, Kabelky Louis Vuitton Za Velkoobchodne Ceny, Michael Kors Slovensko, Louis Vuitton Online Shop Slovensko, Louis Vuitton Praha, Peňaženka Louis Vuitton Original, Lv Penazenky, Kabelka Louis Vuitton Cez Plece, Michael Kors Kabelka, Louis Vuitton Fake Sk, Vuitton Kabelky, Longchamp Le Pliage Medium, Louis Vuitton Neverfull Cena, Longchamp Kabelky Bratislava, Longchamp Le Pliage Travel Bag, Longchamp Le Pliage Price, Louis Vuitton Topanky Ceny, Louis Vuitton Kabelky Original, Louis Vuitton Kabelka S Chvostom, Louis Vuitton Topanky Panske, Michael Kors Bazar, Longchamp Bags, Louis Vuitton Neverfull Monogram, Louis Vuitton Kabelky Eshop, Longchamp Wien, Louis Vuitton Pásek, Lv Kabelky, Longchamp Kabelky Praha, Michael Kors Bags